top of page

Exercise 2

  • 30 مايو 2023
  • 1 دقائق قراءة

تاريخ التحديث: 31 مايو 2023


Welcome! Dear colleagues, here is a new challenge for you:

In the context of an online pharmacy, which generates an average monthly revenue of $50,000 per month, generates a gross profit margin of 30%, and manages its inventory at a turnover of 4 times per year (It is in line with the best practices in its industry), I want you guys to answer the following question:

What is the ideal average stock value that a pharmacy should maintain, considering all of the factors mentioned?

I am sure you will give great answers! Good luck to everyone on your test.


مرحبًا! الزملاء الاعزاء، ها هي تحدٍ جديدة لكم: في سياق صيدلية تعمل عبر الإنترنت، والتي تحقق متوسط إيراد شهري قدره 50,000 شهريًا، وتحقق هامش ربح إجمالي بنسبة 30%، وتدار مخزونها بمعدل دوران يبلغ 4 مرات في السنة (علما بأن الدوران مطابق لافضل الممارسات فى مجالها)، أريد أن تجيبوا على السؤال التالي: ما هو المتوسط المثالي لقيمة المخزون الذي ينبغي للصيدلية أن تحتفظ به، مع مراعاة جميع العوامل المذكورة؟ أنا متأكد أنكم ستقدمون إجابات رائعة! حظاً موفقًا للجميع في اختباركم.


شاهد هذا الفيديو للاجابة على السؤال:



تحياتى لكم

39 comentários


Abeer Ebrahim
منذ يوم واحد

Total average revenue =600000

Total average profit margin =180000

COGS=600000-180000=420000

Total average inventory/ year=420000/4=105000 $

Curtir

Convidado:
منذ يوم واحد

Average revenue/year=50000×12=600000

Profit margin=180000

COGS=600000-180000=420000

Average of inventory =420000/4=105000/year

Curtir

Yara Yasser El-hifnawy
منذ يوم واحد

Yara Yasser El-hifnawy

2nd Semester .. Tanta PMPM

Monthly Revenue = 50000$

Monthly Gross margin profit = 30% of Monthly Revenue = 15000$

Monthly cost of goods sold = 50000 - 15000 = 35000$

Thus ..

Cost of goods sold / year = 35000*12 = 420000$

By using information of the inventory turnover 4 times / year

4 = cost of goods sold / year ÷ Average inventory

So ,

Average inventory / year = Cost of goods sold / year ÷ 4 = 420000 ÷ 4 = 105000$


Curtir

عمرو سمير امين زعير
منذ 2 أيام

Amr samir

Tanta pmpm

Monthly revenue = $50000

Gross margin monthly =30% of revenue =30×50000/100=$15000

COGS monthly= revenue -gross margin = 50000-15000=35000

Inventory turnover ration = COGS/ average inventory

4=35000/average inventory

Aveage inventory monthly =35000/4 =$ 8750

Its inventory turnover ratio =4 so its important to know the inventory for 3 months

Average inventory for 3months = $8750*3=$26250

Average inventory for one year = $8750*12=$105000

Editado
Curtir

Mayar Hassan Amin
منذ 2 أيام

Mayar hassan

MPM Tanta


Revenue per month= 50,000 $

Gross profit margin = 30% = 15,000 $

COGS per month =

50,000 - 15,000= 35,000 $

COGS total year =

35,000 × 12 = 420,000 $


Inventory turnover = 4

4= COGS/ average total inventory

4= 420,000/average total inventory

Average total inventory = 420,000/4

= 105,000 $


Curtir
DSC_3676 copy.jpg

أهلا سعيد جداً بتوقفك هنا

سعيد جدا بمشاركة هذه المقالات معكم، فغاية أملي هو محاولة توصيل معلومة مفيدة لكم.

تستطيع التعرف عليا بشكل أكبر من خلال اللينك القادم.

ولا تنسى الاشتراك في جروب الفيس للرد على أي تساءل.

د.وسيم ماجد

Let the posts
come to you.

Thanks for submitting!

  • Facebook
  • LinkedIn
  • YouTube
  • Twitter

Let me know what's on your mind

Thanks for submitting!

bottom of page